130. godišnjica Područne škole Novo Pračno
Autor: Miro Svjetličić, 16. 6. 2015.

Svečanost u Novom Pračnu

Učenici i djelatnici Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sisak svečano su proslavili 130. obljetnicu rada  Područne škole Novo Pračno. Iako je područna škola u sustav OŠ Ivana Kukuljevića ušla 1991. godine, svečanom obljetnicom prisjetili smo se samih početaka održavanja nastave u „Veleslavnoj kraljevskoj županijskoj oblasti“. Vremena su bila drugačija, pučke škole prepune učenika, a zanimanje učitelja poštovano i cijenjeno.

Nakon Domovinskoga rata, teškog i opasnoga rada na prvoj crti bojišnice, Područna škola Novo Pračno aktivno sudjeluje u obrazovnom, kulturnom i društvenom životu zajednice. Učenici svestrano sudjeluju u fotosekciji, športskoj, dramsko – recitatorskoj skupini, izviđačima. Surađuju s DVD-om Mladost, vatrogasnom mladeži, posjećuju male pacijente u sisačkoj Općoj bolnici Dr. Ivo Pedišić, sudjeluju u društvenom životu udruge Zlatne godine. Uz aktivno uključenje roditelja u život i rad škole, neizostavno treba spomenuti učitelje koji su radili u Područnoj školi Novo Pračno: Marina Vavro, Ksenija Božičević, Jasna Dragić, Dijana Vukmanović, Vesna Sljepčević, Miro Svjetličić, Irena Ciglar, Nenad Potkonjak, Merima Čatić, Natalija Džafo, Mark Antonio Bunjevac, Ivanka Krnic, Kristina Abramović i Željka Čondić. Naravno, tu je i vrijedno osoblje, stručni suradnici i dvoje ravnatelja, Franjo Mihelčić i Željka Birač, s kojima zajednički formiramo mlade i odgovorne ljude.

Kako su nas jednom opisali: „ Nije broj učenika mjerilo kvalitete škole, već ono što u njoj nauče.“