« Lipanj 2021 »

Povijest Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sisak

Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sisak počela je s radom u siječnju 1964 godine pod nazivom "Osnovna škola u Tomislavovoj ulici u Sisku".

Škola je bila prilagođena potrebama suvremenog načina poučavanja i praćenja rada svih školskih subjekata. Tada je radni prostor brojio 14 učionica, 9 kabineta, 6 praktikuma, 1 radionicu, knjižnicu s čitaonicom, dvoranu za tjelesno vježbanje, mliječnu kuhinju, razglasnu stanicu, a u školu je bilo uvedeno centralno grijanje. Školsku godinu je upisalo 450 učenika, dok je nastavu obnašalo 18 učitelja. Živu kulturnu djelatnost možemo iščitati iz brojnih fotografija iz najranijih godina kada je škola zaživjela, za što su bili "krivi" i revni ravnatelji koji su svojim radom poticali, razvijali i kulturno snažno djelovali za vrijeme svoga ravnateljovanja.

Prva ravnateljica škole bila je Desanka Divjak ( od kolovoza 1963 do 1. rujna 1968), a nju je zamijenila ju je Marija Malina (od 1. rujna 1968 do 31. kolovoza 1971.) - slike gore. Nakon njih školom su ravnali vrlo kratko Marko Ljubešić (1971 do 1972.), te od rujna 1972. do 15. svibnja 1983. Ivan Malović ( slika dolje). Potom je kratko vrijeme v.d. ravnatelja obnašala učiteljica matematike Anica Potkonjak koju je zamijenio ravnatelj s najdužim ravnateljskim stažom u  slijedećih dvadeset godina ( 01.02. 1984. - 02.04.2004.) -  Franjo Mihelčić.

Naša škola u novoj državi - Republici Hrvatskoj

Ratna zbivanja 1991. godine ostavila su traga i na prošlosti naše škole. Iako je brzo nakon otvaranja škola dobila ime OŠ Ivo Rukavina - Siđo za vrijeme stvaranja hrvatske države, nakon što je i sama zgrada stradala od neprijateljskog divljanja Odlukom Općine Sisak 21. prosinca 1991. škola mijenja ime u OŠ Ivana Kukuljevića. Premda je bila prekinuta nastava učitelji i ostalo osoblje uključuju se kao civili i pružaju doprinos sveopćoj borbi za opstojnost hrvatske državnosti. Za taj rad dobili smo i Priznanje Hrvatskog Crvenog križa.

Nakon stanke u provođenju nastavnog procesaod 1. rujna 1991. do 1. ožujka 1992. Odlukom pedagoškog odbora utemeljena je radna skupina nastavnika koji će provoditi nastavu u ratnim uvjetima. Za hrvatski jezik bile su zadužene Željka Birač i Ankica KiretaAnkica Potkonjak i Ivica Lovrić provodili su nastavu matematike, a za zemljopis i povijest bili su određeni Vladimira Šimunović i Marko Ljubešić. Nastava stranih jezika (engleski, francuski i njemački) emitirana je putem etera Radio Siska, a nastavu na engleskom pripremila je naša djelatnica Vesna Slijepčević.

Nakon što je pod vodstvom ravnatelja Franje Mihelčića uspješno prebrođen rat i ustrojena nastava po redovitom planu i programu, škola se isticala  u raznim društveno - političkim i kulturnim događanjima ne samo u gradskim okvirima nego i šire, često dotičući županijsku i državnu razinu. Najveći uspjesi vezani su uz Pokret prijatelja "Lijepa naša", a posebno mjesto zauzimaju razni projekti među kojima izdvajamo dvogodišnji projekt "Voda". Sve to nabrojeno i mnogo više od toga utjecalo je na odluku Hrvatskog povjerenstva međunarodne zaklade za odgoj i obrazovnje za okoliš Povjerenstvo za Eko - škole, te je 2. travnja 2003. u Zagrebu dodijelilo Zelenu zastavu i certifikat OŠ Ivana Kukuljevića Sisak. Certifikat su dobili predstavnci škole Marina Vavro, Ksenija Božićević - dipl. učiteljice, pedagoginja Katarina Jajčinović-Hrastovski, te  Davorin Androšić dipl. ing. kao sponzor i kum projekta i prof. Ivanka Roksandić kao predstavnica Sisačko - moslavačke županije. Od tada pred našom školom ponosno vihori Zelena zastava.

Škola danas

Od siječnja mjeseca 2021.zbog većih oštećenja nastalih u potresu 29.12.2020. godine izmještena je u zgradu OŠ 22 lipnja u Ulici Franje Lovrića 27.Bez obzira na promjenu lokacije i otežane uvjete rada i

danas je suvremena obrazovna ustanova u kojoj se nastavni proces odvija u dvije smjene. Postoji 8 odjela u razrednoj nastavi i 8 odjela u predmetnoj, dok u Područnoj školi Novo Praćno postoji jedan kombinirani odjel razredne nastave.

Nastava se odvija u 16 učionica od kojih imamo i specijalizirane učionice/kabinete za nastavu prirode/ biologije, tehničke kulture, likovne kulture, glazbene kulture i informatike. Učenici se koriste i školskom knjižnicom koja je bogato opremljena. Obrazovni proces provode 12 učitelja razredne nastave, 21 učitelj predmetne nastave, stručni tim koji čine ravnatelj škole, pedagoginja, defektologinja i knjižničarka. Zajedno s pomoćnim osobljem (11) u našoj ustanovi ukupno je zaposleno 46 osoba.

Vrlo je živa kulturna djelatnost naše škole što svjedoče brojni nastupi na raznim smotrama na svim razinama.