E-PALS PROJEKTI SE NASTAVLJAJU

Članstvo naše škole u međunarodnoj mreži škola „E-pals“ sve je plodonosnije i bogatije. Zahvaljujući prof. engleskog i njemačkog jezika, Tihani Blažević, koja je ujedno i voditeljica svih projekata. Ove godine broj učenika članova popeo se na preko 40.

Raznim projektima obuhvaćeni su učenici od 4. do 8. razreda. Povećao se i broj škola partnera, pa se tako trenutno suradnja odvija sa tri američke, jednom grčkom, jednom turskom, jednom kineskom, jednom francuskom i dvije rumunjske škole. Većina učenika uključena je u dopisivanje sa svojim vršnjacima, a trenutno se radi i na četiri projekta: „Ming the Mini Bus“ sa Hong Kongom, „Postcards around the world“, „My culture, your culture“, te učenicima zasada najdražem „Travelling bear“, našem putujućem medvjediću Rusty-ju, koji nam je stigao iz države Washington, USA.

Brojne su i dodatne aktivnosti i radovi učenika vezani uz prigodne datume. Tako su učenici 4. razreda vrlo uspješno odradili božićni skype susret sa partnerskom školom iz Grčke, gdje su imali prilike popričati o običajima vezanim uz Božić, te otpjevati pokoju hrvatsku božićnu pjesmu. Učenici 6.a razreda razmijenili su božićne čestitke sa svojim prijateljima iz Amerike, a učenici 7.b pripremaju razmjenu „bookmarkera“ za Valentinovo. Znatan broj radova naših učenika objavljen je i na mrežnim stranicama „E pals-a“. U tijeku su također i dogovori oko mogućih uzajamnih posjeta učenika sa školom iz Bukurešta. Važno je napomenuti da smo još uvijek jedina škola u županiji članica „E-pals-a“, i jedna od malobrojnih u cijeloj Hrvatskoj.

Učenici na ovaj način ne samo razvijaju svoje vještine govora i pisanja na stranom jeziku, pa i kompjuterske vještine, već i ljubav i razumijevanje za kulturu i običaje drugih zemalja i naroda.

USPJEŠAN POSJET BUKUREŠTU

Grupa učenika 7. i 8. razreda pod vodstvom prof. Tihane Blažević vratila se nedavno iz petodnevnog posjeta partnerskoj školi „The Ion Barbu Theoretical High School“ iz Bukurešta, gdje su boravili od 29.travnja do 03. svibnja 2012. Ovaj posjet rezultat je rada na zajedničkom projektu „My culture, your culture“, pokrenutom od strane prof. Blažević u sklopu međunarodne mreže škola „ePals“.

Učenici su tijekom boravka imali priliku prisustvovati i sudjelovati u nastavi, upoznati se s obrazovnim sustavom, školom i profesorima, uvelike koristiti i usavršiti svoje znanje engleskog jezika, ali i uživati u brojnim zabavnim aktivnostima koje su im domaćini pripremili. Prošli su tako brzi tečaj rumunjskog, pjevali, plesali, glumili.. Nije naravno izostalo niti razgledavanje brojnih znamenitosti Bukurešta, posjet Predsjedničkoj palači, parkovima i muzejima, no vrhunac zabave svakako je bila hrvatsko-rumunjska večer, gdje su obje ekipe zajedničkim snagama kuhale i pripremale jela hrvatske i rumunjske kuhinje.

Tijekom boravka učenici su bili smješteni u obiteljima partnera, što je bila dodatna prilika da upoznaju kulturu i način života ove zemlje, a to je svakako bio i jedan od ciljeva ovog projekta.

Stvorena su prekrasna prijateljstva, a svi su kući, uz obilje suvenira i predivnih, trajnih uspomena, te naravno diploma, ponijeli ponajprije dojmove o izuzetnoj gostoljubivosti, prisnosti i toplini svih domaćina.