Na brodu "Hrvat" - tribina "O vodi na vodi"
Autor: Miro Svjetličić, 7. 4. 2009.

Učenici naše škole održali prezentaciju

Učenici osmih razreda dodatne nastave iz biologije bili su počašćeni sudjelovanjem na tribini "O vodi na vodi" koja se odžavala 20. ožujka 2009. godine na brodu Hrvat. Uz ugodnu vožnju Kupom do ušća u Savu naši su učenici održali prezentaciju "Voda kakvu pijemo", izveli na brodu kemijsku analizu kupske i vodovodne vode, te upoznali eminentne goste o štednji vode u našoj školi (i do 25%), kao i ostalim ekoprojektima koji se provode unutar naše obrazovne ustanove.

Kakvu vodu pijemo?

U pratnji svoje profesorice mentorice gđe Mare Balinčić učenici 8. razreda dodatne nastave iz biologije Jajčinović Adriano i Denis, Hedžet Sara i Tilen i Bek Ursula bili su gosti tribine "O vodi na vodi" koja se održavala na brodu Hrvat. Ova tribina održana je prigodom obilježavanja Svjetskog dana voda, a okupila je zaista "visoko drzštvo" čija imena su više-manja povezana uz značenje voda. Tako su se na okupu našli gradonačelnik grada Siska gdin Dinko Pintarić, dr. sc. Zdravko Špirić iz Oikona - instituta za primjenjenu ekologiju, Čedomir Hajduković - direktor Vodoopskrbe Kupa, Željko Žuk - direktor Sisačkog vodovoda i Borislav Sokol - direktor Sisak projekta.

Nakon što je svaki od visokih uzvanika održao svoje predavanje na red su došli učenici naše škole. Na brodu su izveli kemijsku analizu vode uspoređujući kvalitetu vodovodne i kupske vode. Svi prisutni su se malo zamislili poslije zaključka što su ga iznijeli naši mladi biolozi da je u čaši vode samo jedna kap - pitka, te zato ljubomorno moramo čuvati vodene potencijale. Nakon provedene analize svi su se složili da siščani piju kvalitetnu vodu, ali da se još uvijek premalo brinemo za čistoću naših rijeka i da bi ta briga trebala biti puno veća. Naši su učenici  govorili o projektu štednje vode koji se u našoj školi provodi već dvije godine i analize govore da je rezultat ušteda i do 25% u odnosu na potrošnju od prije. Goste su upoznali i s nizom ekoprojekata koji se provode u našoj školi.